Když jsem poprvé začal používat plnohodnotné IDE, nejvíce jsem si zamiloval NetBeans. Důvodem bylo zejména to, že pro začátečníka byl tento nástroj asi nejsnáze pochopitelný. Postupem času si člověk vytvoří určité návyky a jen težko je schopen přejít na jiné prostředí.
NetBeans jsem používal posledních 5 let. Což už je dost dlouhá doba na to, abych věděl co od tohoto nástroje můžu očekávat. Nicméně v poslední době se mi zdá, že více než na práci se vývoj tohoto nástroje soustředí na to, jak vytvořit demo aplikaci. Ta je poté slavnostně prezentována ve formě videotutoriálu na stránkách netbeans.org. Ovšem při práci na větším projektu se často dostávám do potíží se samotnou stabilitou tohoto prostředí. Proto jsem se rozhodl vyzkoušet IntelliJ IDEu, kterou všichni její uživatelé tak slavně opěvují.
Při prvním spuštění je jasné, že i když oba nástroje použiji na tu stejnou věc (programování Java, PHP), tak přesto jsou dost rozdílné, abych hned věděl kde začít.
Projekty a moduly
První velký zádrhel je mezi porovnání projektů a modulů. v NetBeans vytvořím nový projekt a rovnou můžu pracovat. Onen projekt můžu například zabalit do EAR projektu a přidávat další a další. IDEA na to jde jinak. Projektem je zde spíše něco jako skupina, do které vlkádám dané projekty (ehm, tedy moduly). Modulem je tedy onen projekt a projekt je spíše celé okno IntelliJ IDEy. Trošku zmatek, nicméně se mi podařilo tímto prokousat a pochopit logiku tohoto nástroje. :)
PHP Projekt (nebo modul?)
Projekty a moduly pro Javu jsem vcelku pochopil. Horší je to ovšem s PHP. IntelliJ IDEA má slušnou podporu PHP a proto jsem chtěl vyzkoušet i tu. Problém ovšem je, že neexistuje nabídka jak vytvořit čistě PHP modul. Jediný způsob je vytvořit "projekt ze zdroje" a poté do něj java modul bez vytvoření src adresáře. Tento způsob je přímo popisovaný i v nápovědě tohoto nástroje. Asi nemá příliš cenu komentovat, proč tento způsob vývojáři trošku neupraví. Nicméně, chceš-li pracovat s PHP, vytvoř Java Modul :)
Přenos projektu z NetBeans do IntelliJ IDEy
Po menším prozkoumání tohoto nástroje jsem hledal způsob, jak rozumně převést projekt z NetBeans do IDEy. Jelikož jsem v NetBeans projekt sestavoval pomocí Antu (ano, vím, že už to není moderní :)) nenašel jsem jednoduchý způsob, jak projekt převést. Nezbývalo tedy nic jiného, než použít Maven. Po dvoudenním trápení se mi podařilo sestavovat celý projekt pomocí Mavenu. Kromě toho, že jsem toto měl provést již dávno, tak přenos projektu byl více než snadný. Nyní stačilo otevřít IntelliJ IDEu a pouze projekt "otevřít". Vše začalo fungovat bez problémů.
Nevýhody IDEy
Nemá smysl psát o výhodách tohoto nástroje. Je totiž vážně slušně propracován a navíc splňuje téměř vše, co ke své práci potřebuji. Ovšem i přesto existují určité věci, které stále nejsem schopen překousnout a nutí mě přemýšlet, zda mám tento nástroj skutečně koupit a začít používat.
Logování Glassfish
Při deploy (debugování) aplikace na Glassfish je problém s tím, že nefunguje zobrazování logování v okně. Toto bylo u NetBeans skutečně na mnohem lepší úrovni. Nakonec jsem zjistil, že i když je v nastavení tohoto aplikačního serveru nastavena log console, musím přidat vlastní. Poté základní logování funguje. Ovšem pouze do doby, než se provede "rotate" log, tedy provede se záloha log souboru a vytvoří se nový glassfish log soubor. IDEA ovšem není schopná pokračovat ve výpisu tohoto logu z čistého souboru.
Podpora Mavenu
NetBeans má podporu Mavenu na lepší úrovni. U knihoven je přímo vidět zda se jedná o závislost na jiné, v jaké je "scope", atd. Toto jsem u IDEy opět nenašel v rozumné formě.
Závěrem
Je zde spousta dalších drobností, které potřebuji vyřešit, ale ty považuji spíše za "porodní bolesti" (jako například rozumné formátování kódu, jelikož přes Ctrl+Alt+L se mi formátování provede jen "někdy"). Nicméně dost reálně uvažuji o koupi tohoto IDE. Přeci jen, cena za nástroj, který používám více jak 8 hodin denně je zanedbatelná vůči produktivitě, kterou mi může přinést.
Blog nejen o programování. Hlavním tématem jsou technologie, jako je Javascript, Typescript, React či GraphQL. Občas zabrousím i soft skills oblastí, díky tomu, že se dostanu do role team leadera či školitele. Dále jsem zakladatelem společnosti: https://apitree.cz
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
Když programátor založí a řídí firmu
Jako malý jsem chtěl být popelářem. Ani ne tak proto, že bych měl nějaký zvláštní vztah k odpadkům, ale hrozně se mi líbilo, jak...
-
Na začátek by bylo dobré, abych objasnil samotný titulek, který může na někoho působit jako červený hadr. Článek nebude o obecných pravidl...
-
Jako malý jsem chtěl být popelářem. Ani ne tak proto, že bych měl nějaký zvláštní vztah k odpadkům, ale hrozně se mi líbilo, jak...
-
Minule jsem psal o možnosti spojení Wicketu s EJB3 a o Wicket Security. Dnes se podívám na další vlastnosti a možnosti tohoto webového frame...
Žádné komentáře:
Okomentovat