O autorovi

Jméno: Aleš Dostál
Narozen: 21.3.1981

K programování jsem se dostal jako většina lidí. Od útlého věku jsem se zajímal o výpočetní techniku a spíše než programy používat jsem raději zkoumal jak fungují.

Od didaktiku, po první stolní PC, až k současné podobě...

Když přišel boom internetu a webových stránek, tak přišla i doba, kdy jsem našel to, co mě baví až do dnešních dnů: webové aplikace. Nejprve jsem zkoušel statické weby, do kterých jsem se pomocí CSS a Javascriptu, snažil dostat trochu života.
Později přišla na řadu další věc a to vyzkoušet trochu dynamiky. Půjčil jsem si od kamaráda knížku o PHP a začal se učit. Pravdou je, že začátky jsou vždy nejtěžší. Pochopit jak vlastně PHP funguje a co všechno je možné pomocí tohoto jazyka zplodit. Ve spojení s MySQL jsem si vytvořil svou první knihu návštěv. V té době jsem již přestal věnovat čas učení a místo toho jsem si pod lavicí četl knížku o tom, co vše bych mohl vlastně vytvořit.
Stalo se to, že jsem začal hledat práci, kde bych mohl svůj koníček uplatnit. Školu jsem opustil a nastoupil jako PHP programátor do malé společnosti, zabývající se tvorbou e-shopů na míru. Měl jsem to štěstí, že jsem jako začátečník dostal dobrou školu, a své kolegy často otravoval s nějakým problémem.
Asi po roce jsem z dané firmy odešel a nastoupil jako informatik do ČKD Kutná Hora a.s.. Po čase se z informatika stal programátor a architekt informačního systému, u kterého jsem zůstal dlouhých 9 let.
Když nastal čas se poohlédnout po nových možnostech, přešel jsem do společnosti Algotech s.r.o., kde jsem opustil svět Javy a na 9 měsíců prozkoumával svět .NETu.
Touha vrátit se k tomu, co mi je nejbližší, byla silnější. A tak jsem přijal nabídku ve firmě AspectWorks.

Díky tomu jsem si mohl vyzkoušet roli vývojáře ve společnostech jako je Nationale-Nederlanden pojišťovna či v samotném AspectWorks.

Později jsem se dostal do AirBank a.s., kde jsem vykonával roli scrum mastera. Tato pozice byla opět jedna velká zkušenost, která mě opět posunula o kus dál.

Jak plynul čas, uvědomil jsem si, že bych si opět chtěl vyzkoušet i jinou pozici. Proto jsem nakonec zvolil vlastní cestu a pustil se do startupu, ve kterém jsem dodnes.

Tato nová role sebou přináší opět nové poznání a to nejen v podobě nejistoty, ale také i v podobě zodpovědnosti, kterou to sebou přináší.

V poslední době se rád dostávám do role evangelisty javascriptových technologií a knihoven, jako je React, Node.js či GraphQL. Díky tomu jsem se dostal i do rolí jako je prezentování javascriptových technologií, či do role mentora, který se snaží programátorům jiných jazyků, ukázat krásy Reactu či samotného Node.js.

Ve volném čase si rád zahraji na elektrickou kytaru, či se vydám na cestu po velkých městech Evropy.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Když programátor založí a řídí firmu

Jako malý jsem chtěl být popelářem. Ani ne tak proto, že bych měl nějaký zvláštní vztah k odpadkům, ale hrozně se mi líbilo, jak...