Přeskočit na hlavní obsah

OOP v PHP 3 - interface

Interface (rozhranní) je jedna z věcí, která je často přeceňována nebo nedoceňována. Oč vlastně jde?

Představte si, že se dostanete do situace, kdy budete potřebovat určit, že objekt "umí" něco, co se od něj očekává, ale nejsme si jistí, zda to tak je :)

Uvedu příklad:
Mám objekty manželka, děti, papoušek, pes a tchýně. Všechny objekty mohu považovat za součást rodiny. Problém nastává ve chvíli, kdy bych potřeboval vědět, kdo z uvedených rodinných příslušníků umí vařit. Vaření si mohu představit jako metodu, která mi provede danný úkon a vytvoří (vrátí) objekt jídlo.

Toto je klasický příklad, kdy mohu použít (implementovat) interface. Nejdříve si vytvořím vlastní interface, které bude obsahovat metodu uvarJidlo().

interface UmiVarit
{
public function uvarJidlo(Jidlo $jidlo);
{
?>


Nyní mám rozhranní, které je potřeba implementovat na ty třídy, které budou moci vařit jídlo.

class Manzelka implements UmiVarit
{
public function uvarJidlo(Jidlo $jidlo)
{
return "manzelka uvarila: ". $jidlo->getNazev();
}
}?>


Takže nyní, když zavolám objekt (rodinného příslušníka), jsem schopen určit, který z nich vařit umí a který nikoli.

$rodina[] = new Manzelka();
$rodina[] = new Tchyne();
$rodina[] = new Pes();
foreach($rodina as $val) {
if($val instanceof UmiVarit) {
echo "umi varit: ". $val->uvarJidlo(new ChlebaVeVajicku());
}
}
?>


Interface můžete chápat jako svou vlastní kontrolu, kde si programátor označuje jednotlivé třídy podle toho, co mají umět. Myslím si, že úplnému pochopení, k čemu vlastně interface mohu využít a jak použít je otázkou praxe. Jak se říká: nic se nemá přehánět. A to platí i zde. Na druhou stranu, ignorace implementování rozhranní vede k chaosu a nižší funkčnosti.

Co se týče pravidel, jsou zde jasně danná specifika:

 • interface může obsahovat konstanty a veřejné metody

 • třída implementující interface musí obsahovat metody podle interface

 • třída může implementovat více rozhranní, které se oddělují čárkou (např. UmiVarit, PrepinaTelevizi)Samotné PHP obsahuje několik předdefinovaných rozhranní, z nichž nejzajímavější je Iterator.

Tak by bylo k interface vše. Samozřejmě, dalo by se zde napsat spoustu dalších možností a využití, ale stačí, když si budu pamatovat, že Interface usnadňuje a označuje třídy tak, abych byl schopen použít jejich specifické vlastnosti.

Příště již ke zmíněným abstraktním třídám a dědičnosti, která je asi tím nejsložitějším tématem v OOP vůbec.

Komentáře

 1. Je to stále php? :-) když to vidím, tak zjištiji, že php neumím. Jsem totiž jen na začátku php a mysql. No, mám se ještě co učit

  OdpovědětVymazat
 2. Předem je důležité si uvědomit, že OOP má svá vlastní specifika co se týče syntaxe. Téměř ve všech jazycích, podporující OOP je ta syntaxe velice podobná (Java, C#, PHP, ...).

  Jednou z věcí je řešení malých problémů, typu (jak efektivně odstranit diakritiku, ...) a druhou je návrh kódu, který poté v jednotlivých metodách řeší malé problémy. Objekty se dají chápat jako obal nad procedurálním kódem. Než ovšem tento "obal" pochopím a naučím se přemýšlet v opačné logice, při návrhu kódu, chvíli to trvá. Věřte mi, že se to každopádně vyplatí.

  OdpovědětVymazat
 3. Super seriál, doufám v pokračování :-) Pro mě osobně jsou nejpřínosnější praktické příklady - chápu princip a syntaxi OOP v PHP, trochu ale bojuju s použitím v konkrétní aplikaci...

  OdpovědětVymazat
 4. Rekl bych ze na treti dil serialu o OOP v PHP je toto trochu moc vepredu. Ve tretim dilu bych cekal srozumitelne vysvetlenou viditelnost metod a promenych. Potom dediscnost. A postupne pritvrdovat.

  Innterface je takova zvlatni dedicnost.


  BTW: Pekny blog, pokud bude takhle hezky pokracovat necham na blogu sem odkaz.

  OdpovědětVymazat
 5. Rozumím, problém většinou bývá, že proto, aby jsi byl schopen začít psát v objektech, tak musíš znát spoustu věcí, které nabalují další a další. Spíše bych to viděl tak, že prolétnu všechny potřebné věci a ty pak budu pomalu aplikovat a upřesňovat.
  Myslím, že viditelnost bez použítí a dedičnosti se špatně chápe. Udividíme, kam se nakonec dostanu, rád bych hlavně na konci předvedl reálný projekt, který OOP využívá.
  Moc informací o PHP a objektech není, takže budu určitě pokračovat.
  Díky za pochvalu, hned má člověk lepší náladu ;)

  OdpovědětVymazat
 6. Fakt super stránky, jsi skvělej :o)

  OdpovědětVymazat
 7. Takže jednička s hvězdičkou :-) Píšeš ty o věcech které jsou zajímavé.
  Neděkuj, děkovat mohou čtenáři :-), takže díky jdu číst další díl.

  OdpovědětVymazat
 8. OOP v PHP je celkom sranda .. nasiel tiez jeden zaujimavy clanok na
  http://www.a-scripts.com/index.php/php-tutorials/46-brief-introduction-to-oop

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si v IT vydělat hodně peněz?

Na začátek by bylo dobré, abych objasnil samotný titulek, který může na někoho působit jako červený hadr. Článek nebude o obecných pravidlech, ale bude vyprávět můj vlastní příběh, na kterém vám zkusím ukázat, jak se dá docílit úspěchu, či alespoň správně nastartovat svojí vlastní kariéru v IT.

I když se z názvu článku dá dedukovat, že se vše bude točit kolem peněz, není tomu tak. Alespoň ze dvou třetin určitě ne. Ale to už předbíhám, pojďme to raději vzít hezky popořadě...

Kdybychom měli mluvit o roce 2017 jako o přelomové době, nejspíše to nebude pravda. I když pro někoho to může být rok plný úspěchů a štěstí v podobě narození zdravých dětí, svatby či první velké lásky, tak z pohledu lidstva se jedná o rok, který jen kopíruje předešlé a v oblasti technologií nás posouvá stejným tempem jako rok předtím.

Jsem naprosto přesvědčen o tom, že i když se současná doba tak nenazývá, tak prožíváme dobu, která jednou bude označena za revoluční, a to zejména díky vynálezu internetu, který je s…

Jak by se firmy neměly chovat k programátorům?

Každý, kdo pracuje v IT oboru, se jistě již setkal s různými „geniálními nápady“, od kterých si firma slibovala zlepšení produktivity či snížení nákladů. Ať už je to zavedení agilních principů, striktní kontrola práce či zavedení nové a skvělé metodiky, o které si „šéf“ přečetl včera na internetu. Jsou z toho skutečně tak nadšení i samotní vývojáři? A bude nový nápad fungovat?
K napsání tohoto článku mě navedly různé programátorské diskuze, kde si lidé stěžovali na firmu, kde pracují. Příklady, které zde uvedu, jsou z reálné praxe. Ať už jsem je zažil jako řadový programátor, či jako šéf týmu.
I když je poptávka po programátorech tak vysoká, že Vás headhunteři nahánějí i ve chvílích, kdy o to opravdu nestojíte, tak i přes to je mnoho lidí, kteří se bojí opustit svoje současné zaměstnání.
Čeho se nejčastěji bojíme? Je to samozřejmě nejistota, kterou si často omlouváme větami jako: „Tady mám své pohodlí, co když to jinde mít nebudu?“ nebo „I když mě to v práci štve a nebaví, tak mě ale…

Jak jsem technologicky postavil startup

Tento příběh pojednává o technologiích, nástrojích a vůbec o všem, co jsem potřeboval k tomu, abych byl schopen, postavit startup na zelené louce.

Každý správný příběh začíná stejně: "Jednou jsem...."

Kapitola první: Nápad
Jednou jsem se setkal s člověkem, který měl nápad na produkt, který se v průmyslu zatím nevyskytuje. I přes prvotní skepsi, kdy jsem si říkal: "Tohle už přeci dávno v průmyslu existuje, ne?", jsem došel ke zjištění, že nikoli.

Tím jsem se dostal ke svému prvnímu poučení. Průmysl je technologicky dost zabržděný. Osobně se domnívám, že těch důvodů, proč tomu tak je, je několik. Za prvé je to fakt, že většina lidí, kteří se pohybují v tomto odvětví jsou často konzervativní a za správné považují pouze léty osvědčené věci. Druhým důvodem je to, že jakákoli změna znamená riziko. Ať už z pohledu finanční ztráty tak i z pohledu stability výroby. No a třetím a nejzásadnějším důvodem je to, že ač zde máme spousty technologických vymožeností, narážíme na to,…