úterý 28. srpna 2007

NetBeans Platform 1. - Úvod

O co půjde?

Již podle názvu je jasné, že jsem se rozhodl psát o samotných NetBeans jako o platformě. V současné době se věnuji vývoji aplikace postavené právě na tomto "podvozku", a proto s tím souvisí i má snaha získat co nejvíce informací a zkušeností s touto platformou.

Předem bych rád upozornil, že nejsem žádný specialista v oblasti RCP aplikací, a proto se spíše budu zabývat menšími oblastmi při vývoji.

Často se mi stávalo, že jsem se v některé z pasáží natolik zasekl, že mi trvalo i několik dní, než jsem přišel na správné řešení. Jelikož jsem člověk, který rád pomáhá druhým, rozhodl jsem se, že touto formou pomohu některým lidem při jejich potížích.

Sám se budu snažit o zpětnou vazbu a pokud někdo bude znát lepší způsob implementace dané věci, budu rád, když ji poskytne ostatním.

Co byste si měli přečíst...

Jak už to tak bývá, tak i zde je třeba někde začít. Jistým předpokladem je znalost Javy, základní znalost swingu a znalost používání NetBeans jako vývojového nástroje.
Pokud všechny tyto znalosti mám, mohu se pustit do vývoje. Osobně jsem začal krátkými tutoriály na www.netbeans.org/, poté by měla být na řade kniha Rich Client Programming: Plugging into the NetBeans Platform.
Následuje Geertjan's Weblog, který popisuje jednotlivé postupy a nabízí srozumitelnější výklad než samotný javadoc.

Další zdroje se dají samozřejme nalézt pomocí googlu či na stránkách netbeans.org. Já se zaměřím spíše na základní popis.

NetBeans RCP

NetBeans IDE

Jako základní API jsem si zvolil NetBeans 6.0 M10. I když se jedná pouze o milestone, domnívám se, že se až tolik změn v API konat nebude. Proto všechny příklady budou předpokládát, že máte tuto verzi, či verzi vyšší, nainstalovánu.
Jelikož je spousta komponent přímo svázána (děděno z komponent Swingu ) se swingem, nebudu se příliš zaobírat jejich funkčností a budu předpokládat základní znalost těchto komponent.


Nakonec bych ještě jednou rád podotkl, že ne všechna řešení jsou v souladu se spravným použitím. Dost často se může stát, že bude existovat novější, efektivnější či odlišný způsob řešení daného problému. Proto mě prosím nekamenujte za tyto postupy, ale raději se pokuste přispět svými nápady v diskuzi.

2 komentáře:

  1. tak tohle si rad prectu.

    BTW: ted se zrovna ucim netbeans pouzivat a nejvetsi problem mam se swingem. Vim jak to napsat ale nevim jak to naklikat.

    OdpovědětVymazat
  2. Jedinecna bude kniha Heiko Böcka The definitive guide to NetBeans Platform. Je pripraven cesky preklad. Poskytne zakladni nahled i spoustu detailu. Milos

    OdpovědětVymazat

Když programátor založí a řídí firmu

Jako malý jsem chtěl být popelářem. Ani ne tak proto, že bych měl nějaký zvláštní vztah k odpadkům, ale hrozně se mi líbilo, jak...