Přeskočit na hlavní obsah

Java EE 5 - MySQL -> Glassfish -> Swing díl 1.

V komentáři jsem dostal připomínku, že bych měl spíše napsat něco jednoduchého, co by pochopil i člověk, který o Jave a použitých technologií nic neví.

Rozhodl jsem se, že se pokusím sepsat "step-by-step" tutoriál, který by prošel základní vývoj jednoduchoučké aplikace v Jave.
Důvodem je možná i to, že aplikace psané v Jave, které mají míti třívrstvou architekturu client-server-databáze, nejsou jen o "core" programování. Mám na mysli nastavení, které není zrovna triviální. Možná i to je důvodem, proč někteří lidé skončí hned na startu.

Takže, co bude výsledkem:
Desktopová aplikace, která komunikuje s aplikačním serverem, obsahuje business logiku a je navázána na databázi přes daný server.

Jinými slovy, jedná se o třívrstvou architekturu klient-server-databáze. Za klienta si můžete dosadit jak webovou tak desktopovou aplikaci. Výhodou třívrstvé architektury je to, že klient neobsahuje aplikační logiku, která může být natolik náročná, že je lepší, aby ji spravoval výkonný server. Výhod je samozřejmě více, ale nám bude stačit tato základní.

Aplikace je celá psaná v Jave. Na klienta použiji Swing, který je součástí implementace Javy od SUNu a server bude glassfish (Java Sun Application Server 9), který je volně dostupný. Databáze bude MySQL 5.0.
Veškeré potřebné věci je možné získat zdarma, což je v dnešní době ohromná výhoda, zejména pokud si uvědomím, jakou možnost mi samotná Java EE 5 nabízí.

Co všechno budu potřebovat?


Instalace je jednoduchá. Nainstaluji uvedené produkty, tak jak jsem je vypsal. Pro počáteční start je to dostačující. Samotný MySQL Connector/J zatím uložím na disk, bude se hodit až v pozdější fázi.

V příštím díle ukáži, jak po instalaci nakonfiguruji základní parametry pro chod daných produktů.

Komentáře

 1. zdravim, myslim, ze prispevek je velice povedeny, i ja jsem z nej mnohe pochopila.

  OdpovědětVymazat
 2. perfektni.


  BTW: ber v uvahu ze nepouzivam widle. Tak se na to moc neupinej.

  OdpovědětVymazat
 3. Windows, Linux, Solaris... ja myslim, ze v tomto pripade je to naprosto jedno. To je jeden z duvodu, proc jsem sel do Javy a ne do .NET :)

  OdpovědětVymazat
 4. Kdy bude další pokračování ????

  OdpovědětVymazat
 5. to sid: Toto jsem přesunul na abclinuxu.cz
  Články jsou k dispozici zde: http://www.abclinuxu.cz/blog/Finc/2007/10/12/196579

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si v IT vydělat hodně peněz?

Na začátek by bylo dobré, abych objasnil samotný titulek, který může na někoho působit jako červený hadr. Článek nebude o obecných pravidlech, ale bude vyprávět můj vlastní příběh, na kterém vám zkusím ukázat, jak se dá docílit úspěchu, či alespoň správně nastartovat svojí vlastní kariéru v IT.

I když se z názvu článku dá dedukovat, že se vše bude točit kolem peněz, není tomu tak. Alespoň ze dvou třetin určitě ne. Ale to už předbíhám, pojďme to raději vzít hezky popořadě...

Kdybychom měli mluvit o roce 2017 jako o přelomové době, nejspíše to nebude pravda. I když pro někoho to může být rok plný úspěchů a štěstí v podobě narození zdravých dětí, svatby či první velké lásky, tak z pohledu lidstva se jedná o rok, který jen kopíruje předešlé a v oblasti technologií nás posouvá stejným tempem jako rok předtím.

Jsem naprosto přesvědčen o tom, že i když se současná doba tak nenazývá, tak prožíváme dobu, která jednou bude označena za revoluční, a to zejména díky vynálezu internetu, který je s…

Jak by se firmy neměly chovat k programátorům?

Každý, kdo pracuje v IT oboru, se jistě již setkal s různými „geniálními nápady“, od kterých si firma slibovala zlepšení produktivity či snížení nákladů. Ať už je to zavedení agilních principů, striktní kontrola práce či zavedení nové a skvělé metodiky, o které si „šéf“ přečetl včera na internetu. Jsou z toho skutečně tak nadšení i samotní vývojáři? A bude nový nápad fungovat?
K napsání tohoto článku mě navedly různé programátorské diskuze, kde si lidé stěžovali na firmu, kde pracují. Příklady, které zde uvedu, jsou z reálné praxe. Ať už jsem je zažil jako řadový programátor, či jako šéf týmu.
I když je poptávka po programátorech tak vysoká, že Vás headhunteři nahánějí i ve chvílích, kdy o to opravdu nestojíte, tak i přes to je mnoho lidí, kteří se bojí opustit svoje současné zaměstnání.
Čeho se nejčastěji bojíme? Je to samozřejmě nejistota, kterou si často omlouváme větami jako: „Tady mám své pohodlí, co když to jinde mít nebudu?“ nebo „I když mě to v práci štve a nebaví, tak mě ale…

Jak jsem technologicky postavil startup

Tento příběh pojednává o technologiích, nástrojích a vůbec o všem, co jsem potřeboval k tomu, abych byl schopen, postavit startup na zelené louce.

Každý správný příběh začíná stejně: "Jednou jsem...."

Kapitola první: Nápad
Jednou jsem se setkal s člověkem, který měl nápad na produkt, který se v průmyslu zatím nevyskytuje. I přes prvotní skepsi, kdy jsem si říkal: "Tohle už přeci dávno v průmyslu existuje, ne?", jsem došel ke zjištění, že nikoli.

Tím jsem se dostal ke svému prvnímu poučení. Průmysl je technologicky dost zabržděný. Osobně se domnívám, že těch důvodů, proč tomu tak je, je několik. Za prvé je to fakt, že většina lidí, kteří se pohybují v tomto odvětví jsou často konzervativní a za správné považují pouze léty osvědčené věci. Druhým důvodem je to, že jakákoli změna znamená riziko. Ať už z pohledu finanční ztráty tak i z pohledu stability výroby. No a třetím a nejzásadnějším důvodem je to, že ač zde máme spousty technologických vymožeností, narážíme na to,…