pátek 19. září 2008

Trocha dávky Apache Wicket

Od posledního příspěvku na tomto blogu již uplynula nějaká ta doba. Nebudu tvrdit, že jsem neměl čas. Důvodem byla spíše chuť něco nového napsat. To je ovšem pryč, takže se vrátím zpět ke svému psaní :)

Apache Wicket je zajímavý hned z několika důvodů. Některé z nich jsem prezentoval minule a proto dnes přidám snad jediný důvod: baví mě v něm psát aplikace.

Každý, kdo má alespoň obecnou znalost tohoto frameworku, musí si daný způsob ihned spojit s psaním aplikací ve swingu. Asi bych to vyjádřil slovy: piš to jako ve swingu a přidej k dané třídě html soubor.

Wicket a EJB3

Dají se tyto dvě technologie jednoduše spojit? Repektive dá se snadno zařídit závislost wicket komponenty na EJB servisní beaně? Ano dá. Stačí stáhnout wicket-contrib-javaee.

Pro schopnost provést jednoduché DI (dependency injection) přes anotaci @EJB je třeba definovat referenci ve web.xml.
<ejb-local-ref>
  <ejb-ref-name>cz.irminsul.javaee.ejb3.ServiceLocal</ejb-ref-name>
<ejb-ref-type>Session</ejb-ref-type>
<local>cz.irminsul.javaee.ejb3.ServiceLocal</local>
</ejb-local-ref>

Při definici ejb-ref-name používám celý název daného rozhraní. Důvod je ten, že poté nění třeba při definici DI uvádět @EJB(name="reference"). Výsledné DI vypadá následovně:
public class MyPage extends Page {
 @EJB
 private ServiceLocal service;
 ....
}
Wicket a Security

Existuje několik možností, jak definovat security. Já osobně jsem zvolil WASP. Toto řešení je postaveno na rolích (i když spíše záleží na způsobu implementace). Je zde několik důležitých kroků k uspěšnému nasazení.

1. Definovat vlastní .hive soubor

2. Base page musí být potomkem SecureWebPage

3. Wicket Session musí být potomkem WaspSession

4. Application class musí být částečně upravena (viz příklady na daném WASP webu)

5. Musí se definovat vlastní LoginContext a Principal

Nebudu zde rozepisovat jednotlivé kroky. Dané příklady lze najít na odkazovaném webu pro WASP. Uvedu jen to zajímavé:

Definice oprávnění lze použít jak na celou page, tak na danou akci, tak na daný model. Z toho lze usoudit, že daný způsob by měl být dostačující k danému použití v jakémkoli scénáři. Celá tato definice je uvedena v .hive souboru, který je poté nastaven v Application class. Samozřejmě daných .hive souborů může existovat klidně více.

U definice oprávnění v .hive souboru lze nastavit, zda se bude daná definice týkat i potomků daných page tříd. Zda je k nějaké page přístup globální, či pro danou roli, atd.

Daný způsob implementace se mi vcelku zamlouvá. Jediné, co bych danému řešení vytkl je to, že dokumentace je téměř nulová. Jediný zdroj informací jsou proto jen příklady, které si lze stáhnout a poté prozkoumat jejich kód.

Tak to by bylo asi vše. Příště ukáži jak lze využít IBehavior či jak je na tom Wicket s nenáviděnými html tabulkami.

3 komentáře:

 1. Wicket se mi líbí čím dál tim víc. Máte někdo zkušenosti z realnýho enterprise projektu s EJB3 a Wicket?

  OdpovědětSmazat
 2. Já Apache Wicket používám s EJB3 na Glassfish V2. Kromě nutnosti mapování ve web.xml, není třeba nic moc řešit.

  Pomocí wicket-contrib-javaee je možné používat anotace @EJB ve wicket komponentách. Jinak lze využít klasický přístup přes InitialContext.lookup.

  Projekt se mi rozrostl na nějakých 50-100 wicket komponent a zatím jsem nenarazil na problém.

  OdpovědětSmazat
 3. Wicket je fajn, ale bohuzel mně není úplně jasná práce s modely. A to konkrétně získávání dat.
  Konrétní případ: Mám panel, na kterém zobrazuji data pomocí DataView a je umožněno jednotlivé záznamy vybrat pomocí checkboxu.

  Vytvořil jsem si tedy panel, do kterého předávám listModel, který získává data pomocí LoadableDetachableModel. V tomto panelu mám private atribut privList, do kterého přidávám jednotlivé prvky kolekce v metodě populate (DataView), tzn. mám tam pouze data zobrazená na aktuální stránce. Jednotlivé řádky mají u sebe checkboxy, které jsou provázány PropertyModelem s prvky privList.

  Tento panel obsahuje metodu getSelectedItem, která při submitu projde seznam privList a zjistí, které prvky jsou vybrány. To vše funguje skvěle.

  Co mě ovšem zaráží je následující:
  Při kliknutí na tlačítko submit se provede opětovné načtení listModelu, potom nějáká business logika, populateItem. Pokud ovšem při debugu listModel změním tak, aby vracel null, potom getSelectedItem nenajde žádný vybraný záznam, protože záznmy v privList jakoby nevěděly nic o svázání s checkboxem.

  Děkuju,
  Jirka

  OdpovědětSmazat

Když programátor založí a řídí firmu

Jako malý jsem chtěl být popelářem. Ani ne tak proto, že bych měl nějaký zvláštní vztah k odpadkům, ale hrozně se mi líbilo, jak...