Přeskočit na hlavní obsah

Novinky 1

Jelikož jsem v poslední době dost zaměstnán a nemám tolik času na psaní článků, rozhodl jsem se, že se alespoň občas pokusím sepsat pár novinek, které mne na internetu v poslední době zaujaly. Jedná se často o věci, se kterými mám osobní zkušenosti a mohu se výjádřit k jejich použití, či jsem do dané oblasti zainteresován.

Takže jedem...

JUG -Eclipse vs. Betbeans
První věcí je asi JUG, který měl jedno téma, a tím bylo Netbeans RCP vs. Eclipse RCP. Až bude k dispozici video, doporučuji ho stáhnout. Za oba tábory mluvili lidé, kteří jsou v této oblasti odborníci. Zejména Jarda Tulach, který je hlavním vývojářem NetBeans a zná tuto platformu do základů.

Eclipse 3.3 a PDT
Jistě spousta vývojářů zaznamenala, že vyšla nová verze tohoto oblíbeného nástroje a platformy. Nová verze nese označení Eclipse Europa. Současně s vydáním nové verze se i u ZENDu sebrali a provedli drobné úpravy svého PDT (PHP Development Tools) nástroje, který je nyní kompatibilní s novou verzí Eclipse. Samotná instalace je naprosto triviální. Stačí přidat do "Help -> Software Updates -> Find and install -> New features" nový remote site. URL adresa je http://download.eclipse.org/tools/pdt/updates/. Pro správné fungování je samozřejmě zapotřebí WST (Web Standard Tools).
Osobně jsem se hned pustil do aktualizace a nyní již na verzi 3.3 s PDT mohu opět fungovat.

NetBeans 6 M10
Ještě před vydáním Eclipse 3.3 vyšla nová milestone od Netbeans. Hned jsem tuto verzi vyzkoušel a i přes menší prodlevu při startu musím říct, že je verze naprosto stabilní. Změny se dočkala zejména textová část, která při psaní java kodu nabízí nové možnosti. Jednou z nich je i změněný přistup k refactoringu: Alt + Ins vyvolá popupmenu s možnostmi pro daný focus kurzoru. Další věcí, která mě potěšila, byla možnost přehazování a duplikování řádků (tak jak jsem byl zvyklý z Eclipse), pomocí Ctrl + Shift + (Up|Down) můžete řádky duplikovat a pomocí Alt + Shift + (Up|Down) řádky přesouvat. Zdánlivě maličkost, ale mně osobně udělala radost. Změn se dočkala i zvýrazněná syntaxe, kde je již možnost lepší orientace mezi klasickými parametry, které přišly z metody a mezi atributy třídy. Nezaznamenal jsem větší problémy, ba co víc, na této verzi stavím vlastní desktop aplikaci, která jde zatím také bez problémů.

phpMinAdmin
Poslední novinkou, kterou se zde budu zabývat, je nástroj od Jakuba Vrány phpMinAdmin. Na jeho webu se můžete dočíst, co ho vedlo k tomuto činu. Osobně si myslím, že pro malé projekty, které jsou poslány do víru internetu, je tento nástroj velice užitečný. Pokud stavíte menší aplikace a nemáte vzdalený přístup k MySQL, doporučuji se podívat, zda by Vám tato "malá aplikace" nepostačila. Samozřejmostí je zvážit phpMyAdmina, který je přece jen robustnějším nástrojem.

Komentáře

  1. Je videt, ze jsi velice zaneprazdneny clovek. Jestlipak ti zbyva cas i na osobni zivot? Jinak ocenuji tve postrehy, myslim, ze mi dost pomohou.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si v IT vydělat hodně peněz?

Na začátek by bylo dobré, abych objasnil samotný titulek, který může na někoho působit jako červený hadr. Článek nebude o obecných pravidlech, ale bude vyprávět můj vlastní příběh, na kterém vám zkusím ukázat, jak se dá docílit úspěchu, či alespoň správně nastartovat svojí vlastní kariéru v IT.

I když se z názvu článku dá dedukovat, že se vše bude točit kolem peněz, není tomu tak. Alespoň ze dvou třetin určitě ne. Ale to už předbíhám, pojďme to raději vzít hezky popořadě...

Kdybychom měli mluvit o roce 2017 jako o přelomové době, nejspíše to nebude pravda. I když pro někoho to může být rok plný úspěchů a štěstí v podobě narození zdravých dětí, svatby či první velké lásky, tak z pohledu lidstva se jedná o rok, který jen kopíruje předešlé a v oblasti technologií nás posouvá stejným tempem jako rok předtím.

Jsem naprosto přesvědčen o tom, že i když se současná doba tak nenazývá, tak prožíváme dobu, která jednou bude označena za revoluční, a to zejména díky vynálezu internetu, který je s…

Jak by se firmy neměly chovat k programátorům?

Každý, kdo pracuje v IT oboru, se jistě již setkal s různými „geniálními nápady“, od kterých si firma slibovala zlepšení produktivity či snížení nákladů. Ať už je to zavedení agilních principů, striktní kontrola práce či zavedení nové a skvělé metodiky, o které si „šéf“ přečetl včera na internetu. Jsou z toho skutečně tak nadšení i samotní vývojáři? A bude nový nápad fungovat?
K napsání tohoto článku mě navedly různé programátorské diskuze, kde si lidé stěžovali na firmu, kde pracují. Příklady, které zde uvedu, jsou z reálné praxe. Ať už jsem je zažil jako řadový programátor, či jako šéf týmu.
I když je poptávka po programátorech tak vysoká, že Vás headhunteři nahánějí i ve chvílích, kdy o to opravdu nestojíte, tak i přes to je mnoho lidí, kteří se bojí opustit svoje současné zaměstnání.
Čeho se nejčastěji bojíme? Je to samozřejmě nejistota, kterou si často omlouváme větami jako: „Tady mám své pohodlí, co když to jinde mít nebudu?“ nebo „I když mě to v práci štve a nebaví, tak mě ale…

Jak jsem technologicky postavil startup

Tento příběh pojednává o technologiích, nástrojích a vůbec o všem, co jsem potřeboval k tomu, abych byl schopen, postavit startup na zelené louce.

Každý správný příběh začíná stejně: "Jednou jsem...."

Kapitola první: Nápad
Jednou jsem se setkal s člověkem, který měl nápad na produkt, který se v průmyslu zatím nevyskytuje. I přes prvotní skepsi, kdy jsem si říkal: "Tohle už přeci dávno v průmyslu existuje, ne?", jsem došel ke zjištění, že nikoli.

Tím jsem se dostal ke svému prvnímu poučení. Průmysl je technologicky dost zabržděný. Osobně se domnívám, že těch důvodů, proč tomu tak je, je několik. Za prvé je to fakt, že většina lidí, kteří se pohybují v tomto odvětví jsou často konzervativní a za správné považují pouze léty osvědčené věci. Druhým důvodem je to, že jakákoli změna znamená riziko. Ať už z pohledu finanční ztráty tak i z pohledu stability výroby. No a třetím a nejzásadnějším důvodem je to, že ač zde máme spousty technologických vymožeností, narážíme na to,…